نقد و بررسی متون پایان نامه ها

نقد و بررسی پایان نامه ها همه رشته های دانشگاهی

نقد و بررسی متون پایان نامه ها

نقد و بررسی پایان نامه ها همه رشته های دانشگاهی

رشته حسابداری مدیریت دولتی بازرگانی مالی منابع انسانی زنجیره تامین حقوق جزا جرم شناسی بین الملل خصوصی عمومی برق قدرت الکترونیک مخابرات کنترل عمران خاک سازه زلزله مکانیک سیالات حرارت کامپیوتر ادبیات تاریخ روانشناسی علوم تربیتی فقه الهیات فلسفه ادیان دانشگاه آزاد صنایع جغرافیا رشته زبان علوم اجتماعی و جامعه شناسی علوم سیاسی

آخرین مطالب

 دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 

 شناسایی و اولویت بندی عوامل موثر بر بهره وری نیروی انسانی

 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 

مقدمه

بهره ‌وری به عنوان یک حقیقت زندگی از زمانهای بسیار دور وجود داشته است اما به عنوان یک مفهوم از کارآیی و به معنای بهبود استاندارد زندگی مردم در قرن اخیر مورد توجه قرار گرفته است. برای اولین بار لغت بهره‌وری در سال 1766 توسط کویزنی[1]  مطرح گردید. آدام اسمیت در سال 1776 در مورد بهره‌وری کار وطبقه‌بندی کار و تخصص برای افزایش سود، کاهش خستگی و افزایش استفاده از تکنولوژی مطالبی را عنوان نمود. وی در ارتباط با مفهوم بهره وری، به کارآیی و تخصص اشاره کرد و تقسیم کار را مبنای کارآیی و بهره‌وری می‌دانست. اقتصاددانان کلاسیک از جمله سینور بهره‌وری را برحسب کیفیت جسمی، فکری، روحی و هوش، مهارت و قدرت بدنی و فکری کارگر تبیین می‌کردند.

ولی انقلاب در بهره‌وری توسط فردریک دبیلیوتیلور در سال 1881 آغاز شد، که می‌توان آن را به عنوان تاریخ مطالعات رسمی و علمی و مدیریت بهره‌وری دانست.  در سال 1882 بهره‌وری به عنوان استعداد تولید از سوی لیتره[2]  عنوان شد. مناسبترین تعریفی که در اوایل قرن حاضر از بهره‌وری ارایه شده است توسط ارلی[3]  است که بهره‌وری را ارتباط بین ستانده و منابع به کار رفته برای تولید آن تعریف نموده است. شایان ذکر است که تعاریف زیادی در قرن حاضر از بهره‌وری ارایه شده است ولی اهم تعاریف مربوط به صورت زیر است: در سال 1950 توسط OEEC بهره‌وری نسبت به دست آمده از تقسیم ستانده بر یکی از عوامل تولید تعریف شده است.  در سال 1955توسط دیویس[4]  بهره‌وری تغییر حاصله در محصول ناشی از منابع مصرف شده تعریف شده است. در سال 1965  کرامر و کندریک[5]   توسط تعاریف رسمی برای بهره‌وری جزیی، بهره‌وری کل عوامل و بهره‌وری کلی ارایه شده است. در سال 1976 توسط سیگل[6]   بهره‌وری به عنوان مجموعه‌ای از نسبتهای ستانده به نهانده مطرح شده است. در سال 1979 توسط سامانتا[7]  بهره‌وری کل به صورت نسبت ستانده‌های ملموس به نهاده‌های ملموس ارایه شده است. مفهوم امروزی بهره‌وری پس از جنگ جهانی دوم، ابعاد وسیعتری یافته است زیرا با حضور دولتها و برنامه‌ریزی در برقراری کنفرانس‌ها و کمیته‌های بین المللی، حرکت‌ها شتاب قابل توجهی به خود گرفته است. برخی از حرکتهای گسترده و بین‌المللی برای آغاز انقلاب بهره‌وری به شرح ذیل قابل دسته‌بندی می‌باشد:

کنفرانس بهره‌وری واشنگتن، شورای بهره‌وری آنگلوآمریکن در بریتانیا، کنفرانس‌های متعدد دفتر برنامه تجهیزات صنعتی فرانسه، کنفرانس سال 1961 ایتالیا با حضور چهل اقتصاد دان شرق و غرب، گردهمایی پژوهشی بهره‌وری در سریلانکا در سال 1982، نخستین سمپوزیوم بین المللی بهره‌وری در سال 1985 در توکیو، نشست سالانه سازمان بهره‌وری آسیایی.

این مجموعه فعالیتها، منجر به تأسیس شبکه جهانی مراکز بهره‌وری در کشورهای مختلف گردید که مهمترین آنها:

الف) اتحادیه مراکز بهره‌وری کشورهای آمریکایی (U.A.P.C) [8]

ب) آژانس بهره‌وری اروپایی (E.P.A) [9] 

ج) سازمان بهره‌وری آسیایی (A.P.O) [10]

علاوه بر این در کشورهای آسیایی و از سال 1955 به تدریج مراکز ملی بهره‌وری بنیان نهاده شد. پیشگامان این نهضت کشورهایی مثل تایوان، هند، ژاپن و کره جنوبی بودند که در دهه 1950 دارای سازمان ملی بهره‌وری بوده‌اند.

تأسیس رسمی سازمان بهره‌وری آسیایی در سال 1961 براساس گردهمایی نمایندگان هشت کشور (تایوان، هند، ژاپن، کره جنوبی، پاکستان، فیلیپین، تایلند و نپال) در مانیل به هدف افزایش بهره‌وری از طریق همکاری متقابل برای توسعه اقتصادی و بهبود استاندارد زندگی همه مردم آسیا و اقیانوس آرام به صورت غیرانتفاعی و غیرسیاسی و غیرتبعیضی صورت پذیرفت. ایران در سال 1965 به این سازمان پیوسته است. در سال 1364 به دنبال وقفه چند ساله عضویت جمهوری اسلامی ایران در A.P.O مجدداً عضویت ایران در آن به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و وزارت صنایع سنگین به عنوان متولی آن تعیین گردید و فکر ایجاد سازمان بهره‌وری مطرح شد و پس از فعالیتهای متعدد، بالاخره در سال 1370 با ارایه یک لایحه قانونی به هیأت دولت، سازمان بهره‌وری ملی ایران تشکیل گردید.

از وظایف مهم مدیران در سازمانها، شناسایی استعدادهای بالقوه کارکنان خود و فراهم کردن زمینه های رشد و شکوفایی آنان است که زمینه تحقق هدف مهم و اساسی ارتقای بهره وری را نیز فراهم می کند. برای افزایش بهره‌وری در سازمان نیازمند به تأمین شرایط متعددی هستیم که مهمترین آن عامل انسانی است(میشل،1982).

 عوامل فردی کارکنان که به تعبیر بسیاری از صاحبنظران با نگرشها، انگیزه‌ها، رضایت شغلی افراد و ارزشهای فردی

[1] – Quesnay

[2] – Litter

[3] – Early

[4] – Davis

[5] – Creamer & Kendrick

[6] – Siegel

[7] – Sumanth

[8] –  U.A.P.C= Union of American Productivity  Center

[9] – EPA=European Productivity Agency

[10] – A.P.O= Asian  Productivity Organization

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

8 سؤال تحقیق

سوال اصلی این تحقیق عبارت است از :” عوامل تاثیرگذار بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریها کدامند و میزان تاثیر هر کدام چقدر است؟”

10 اهداف تحقیق

1-10-1 هدف اصلی

تحقیق حاضر شناسایی عوامل موثر بر بهره وری کارشناسان فنی دهیاریهای استان گیلان می باشد.

1-10-2 هدف فرعی

اولویت بندی عوامل شناسایی شده و ارائه مدل

 
  • آرما سالار

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی